Všichni víme, že zpěv a hudba dělá člověku dobře. Je to taková obecná pravda. Ale proč přesně? Trochu jsem zapřemýšlela a dala to do písmenkové podoby :). Začnu od sebe.
Zpěv je moje vášeń. To, že se chci věnovat zpěvu naplno a profesionálně, jsem věděla velmi brzo. A tak jsem stala profesionální zpěvačkoua následně i hlasovou poradkyní a terapeutkou. Jednoduše proto, že mě zpívat bavilo a stále mě to baví. Pokud si chcete přečíst celý můj příběh, podívejte se sem.
Samozřejmně, že se někdy stane , že mi do zpěvu právě není. Jsem smutná nebo unavená a musím se dost ke zpěvu přemlouvat. Ale co mohu dělat, je to má práce. Takže i přes nevoli se jde zpívat… A pak se to stane. Jakmile začnu a opřu se do hlasu, změní se mi nálada a často na únavu či špatnou náladu zapomenu. Jako mávnutím kouzelného proutku…
I v osobním životě tomu není jinak.
Troufnu si říct, že nejednou mě zpěv doslova zachránil z hodně těžkých životních situací. Prozpívala jsem se z depresí, ze smutku, ze samoty. V té době jsem jen vnímala, že mi dělá dobře, když zpívám. Nevěděla jsem přesně proč a jak, tak jsem to nechala na sebe působit a pozorovala se.
Dozvěděla jsem se sama o sobě, že se prozpívám úplně ze všeho, že se v tomto směru mohu stoprocentně spolehnout na svůj hlas a na vyšší vedení, které mě přes něj vede.
Až o mnoho let později, když jsem se pídila, co přesně hlas a zpěv v těle vyvolávají za reakce, a jak souvisí s naší psychikou, jsem pochopila ohromnou moc, která se v obou skrývá.
Když člověk zpívá, tak se odpoutá od myšlenek, a to je něco, kvůli
čemu bychom nemuseli litovat těch několika minut, které si zpíváním během dne zaplníme. Co říkáte?
Zastavit tok myšlenek a nechat odpočinout mozek…
Zazpívat si oblíbenou písničku znamená nechat se unést její melodií, textem. To nás naladí na příjemnou vlnu. Nálada se zlepší a tělo nabere novou energii. No, a když se k tomu zpívání třeba i trochu zavlníte či zatančíte, tak se budete cítit prostě báječně. (Kdo nevěří, ať zkusí 🙂
Každá písnička v sobě nese náboj nějaké emoce. Když ji zpíváme, tak touto emocí zároveň procházíme. Můžeme si tím pádem prožít smutek, radost, melancholii nebo třeba zlost a skrze písničku a náš hlas tu emoci v sobě osvobodit. Vyjde jednoduše ven s písničkou.
Ale funguje to i naopak. Je-li nám smutno, můžeme si například „naordinovat“ veselou písničku a tím si tuto emoci navodit! Kdo nevěří, atˇ vyzkouší ( zapívejte si tak asi tak 7x nějakou hoooodně veselou písničku a pořádně nahlas).
Nikdy není náhoda, co zrovna zpíváme. Věřte mi! To, co si zpíváme, má přímou souvislost s naším momentálním rozpoložením. Kdybychom šli do hloubky, tak zjistíme, že text a emoce v něm obsažené, jsou aktuálními problémy, nedořešenými situacemi, bolestmi či strastmi, které zrovna řešíme. Je až k nevíře, jak jsou písničky zrcadlem naší duše.
To nám pomůže k pochopení či uvědomění si sama sebe (nejdůležitější bod při hlasové terapii).
Zpěvem se do těla vyplavují endorfiny – hormony štěstí. Proto se při a po zpěvu cítíme krásně. Je dokonce dokázáno a odzkoušeno, že zpěv v kruhu a za přesně stanovených podmínek může pomoct v léčbě psychických onemocnění. Marie-Louise Aucher, zakladatelka PSYCOFONIE, dokázala, že zpěv u psychicky nemocných pacientů vyvolává tak pozitivní efekt, že v tehdejších pařížských sanatoriích nahradila elektrošoky právě skupinovým zpěvem.
Zpěv sdružuje. Zpívání u ohně za teplých letních večerů je vzpomínkou snad každého trempa…
… stejně tak jako chatařů, kteří se setkávají po dlouhé zimě a opět spolu zpívají s kytarou v ruce na stejné notě…
…nebo nadšenců, kteří místo večerní televize odcházejí společně zpívat a učit se nové zpěvy, aby je mohli zazpívat na koncertě či při mši.
A co takhle zpívání koled u stromečku? To je sdílení rodinné a hlavně jedinečné. Alespoň pro mě to tak vždycky bylo a bude. My doma zpíváme hodně, ale u toho stromečku je to jiné, řekla bych posvátné.
Vezměte si zpěv hymny na sportovních mistrovstvích. To se spojí celý stadion a někomu u toho dokonce ukápne i slza. To je panečku sdílení!
Při zpěvu se nadechujeme lépe, tím okysličujeme více krev a mozek.
Naše bránice, nedílná součást dýchacího systému, pracuje při správném zpěvu ostošest, a to má velmi pozitivní vliv na trávicí trakt.
Je dokázáno, že zpěvem se v našem těle dějí chemické reakce, které tělo silně alkalizují. To má zase pozitivní vliv na činnost a funkci celého těla.
Když to shrnu, tak je zpěv lékem téměř na všechno.
Prostě, zpívání nejenže „všechny smutky zahání,“ ale i tělo a mysl uzdravuje!
Nehleďte na to, jestli zpíváte čistě, nebo falešně, vysoko, nebo nízko, prostě zpívejte a radujte se z toho. Zpívání je totiž tou nejstarší terapií na všechno…
Přeji vám krásné prozpívané dny.
P. S.: A pokud se budete chtít se mnou podělit o to, co je zpěv pro vás, budu moc ráda.