JÁ ZPÍVÁM

Martina Stecherová - zpěvačka a hlasová koučka

Pomoc zpívám falešně. Jde to vyléčit?

Zpěv je ta činnost, o které spousta lidí nepřemýšlí. Často se děje jakoby samovolně, aniž bychom si to uvědomovali a často při ní děláme další činnosti – například pracujeme, myjeme nádobí nebo řídíme auto. Jindy je zpívání velice vědomé, třeba v momentě, kdy nás ke zpěvu někdo začne pobízet.

Pojďme si něco spolu zazpívat, třeba Od Tábora až k nám, znáš ji?“

 No, ani moc ne…“ 

Tak nějakou jinou, co navrhuješ?“

 No víš, já nerada zpívám, moc to neumím.. no prostě zpívám falešně… radši zpívej sama, já bych ti to kazila…“

smiley-1020186_1280

Kolikrát jsem už tuto frázi slyšela!

Již v dětství jsem měla kamarádky, které hezky zpívaly a pak ty, které nezpívaly rády, anebo vlastně vůbec nezpívaly. Poprvé jsem na to přišla ve čtvrté třídě na školním výletě. V autobuse se zpívalo, byla skvělá nálada a moje kamarádka vedle mě byla otočená k oknu a vůbec se nezapojila. Myslela jsem si, že má jen špatnou náladu, ale když jsem se jí potom ptala, začala se divně vykrucovat, až z ní vypadlo, že zpívá falešně. A proto raději vůbec nezpívá. Nechápala jsem to. Jak nezpívá? Jak falešně? A na otázku, jak na to přišla, mi vysvětlila, že tatínek zpívá taky falešně a ona to má po něm. Skoro to vypadalo, jako by měla nějakou nemoc.

Já sama jsem zpívala odjakživa. Doma jsme zpívali všichni a vlastně koho jsem znala, zpíval dobře. Tenkrát jsem se poprvé v životě setkala s tím, že někdo zpívá falešně. Vzpomínám si na to jako dnes. Dlouze jsem o tom přemýšlela a ptala se sama sebe, jak někdo může zpívat falešně a co to vlastně je – to falešně. Snažila jsem se na to přijít, ale nešlo to.

Tak to ale ve mně zarezonovalo, že jsem si někde v koutku duše slíbila, že na to jednou přijdu.

Roky šly dál a já jsem tuto větu od lidí slýchala často. To už jsem věděla dobře, co to znamená ¨falešně¨ zpívat. A protože jsem nastoupila kariéru profesionální zpěvačky a hlasové poradkyně, zajímala mě spíš ta technická stránka věci: Proč někdo zpívá čistě a jiný falešně? Co se v těle děje , co na to má vliv?

Nespokojila jsem se s všeobecným názorem, že záleží na hudebním nadání. Cítila jsem, že je to jinak, že to záleží na více faktorech a nejen na talentu.

Doufala jsem, že naleznu odpovědˇ u mých profesorek zpěvu. Odbyly mě názorem: Buď má člověk hlas perfektní a má smysl se mu věnovat, nebo má-li hlas průměrný či nedej Bože falešný, pak nemá cenu se s ním zdržovat! To jsem vážně nečekala. tahle odpověď mě dost překvapila. Tudy cesta k poznání evidentně nevedla, ale nehodlala jsem se tak lechce vzdát.

Hledala jsem tedy jinde. Dostala jsem se k fyzikům a k oboru psychoakustiky. Od nich jsem se dozvěděla, že falešnost jako taková u zdravých lidí neexistuje! Existuje pouze hudební dyslexie, která je však většinou spojená s těžkou psychickou nemocí.

Konečně přišla po dlouhých letech profesionální odpověď a mně se potvrdilo to, o čem jsem byla mnoho let přesvědčená: Lidé, kteří zpívají falešně, mohou zpívat čistě, ale vlastně o tom neví.

sing-570519_1280

Přišla nová etapa mého života plná hledání a zkoušení. Rozhodla jsem se využít veškeré techniky, jak pěvecké, tak techniky osobního rozvoje, kterými jsem sama prošla. Byl to fascinující proces. Odklonila jsem se v něm od práce „normální“ hlasové poradkyně, která „zkrášluje“ již kvalitní hlasy a začala se věnovat takzvaným outsiderům s falešným hlasem.

A to byl začátek mé složité, ale úžasná práce, díky níž jsem se sama mnohé naučila a poznala, jak silně je hlas propojený s naším nitrem a emocemi.

A proto také píši tento blog. Chci ukázat, že zpěv je pro nás všechny přirozený. Se zpěvem jdou ven naše emoce, ty dobré i ty špatné. Vlastně je to nejdostupnější druh terapie, kterou si můžeme sami naordinovat. V jedné pohádce se říká „dělání, dělání všechny smutky zahání“ a já bych to trochu změnila na „zpívání, zpívání všechny chmury zahání“.

Takže kdo se ještě stydí za svůj zakletý hlas, teď ví, že ho může osvobodit, vypustit ze sebe ven a já mu ráda ukáži, jak na to. A kdo už ho vypustil na svobodu a chce ho zlepšovat a zkrášlovat, mám pro něj spousty užitečných rad, o které se ráda podělím.

Martina Stecherová
Mojí vášní je zpěv a práce s hlasem. Pomáhám lidem objevovat krásu a sílu jejich hlasu ve zpěvu i v mluveném projevu. Chci jim také ukázat, že zpívat může opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *