JÁ ZPÍVÁM

Martina Stecherová - zpěvačka a hlasová koučka

O co si zase koleduješ?

 

Často se říká: “ ty si o něco koleduješ“!

V tomto smyslu je to řečeno dost výhružně a nesvědčí to o ničem dobrém.

Tak jak je to s tou koledou?

zpívání koled

Všichni koledy známe, v Čechách je ohromná tradice koled. Jak vánočních tak velikonočních. Je řada písní a básniček, které jsou výhradně „koledovací“.  Kdo je říká, nebo zpívá, tak většinou očekává nějakou KOLEDU- to znamená nějaký dárek. Dřív to mohlo být ovoce, perníčky, prostě něco dobrého, co obohatilo večeři. Mohlo se stát a je  i dochováno, že se tak stalo, že koledníci, místo něčeho dobrého dostaly spíš jak se říká“ za vyučenou“. To se pak už na stejné místo jistě nevraceli.

Ale co ty koledy přesně jsou? Pojdˇme se na to podívat.

Koledy jsou písně, které oslavují. Vánoční koledy, zpívané v latinské i lidové řeči, nahradily předkřesťanský rituální zpěv oslavující zimní slunvrat.

Lidová víra připisovala vánočním koledním obchůzkám magickou moc. Měly přinést hlavně štěstí a blahobyt do každého stavení.

Na koledu se o Vánocích nechodilo  jen o Štědrém večeru. Ale i na svátek sv. Štěpána, na Nový rok, o dni sv. Tří králů a někde i na Hromnice.

A tedˇ se podržte.

Věděli jste, že za vlády Karla IV  dokonce koledníci dostávaly kolednický plat?

christmas-carols-37539_640

Hlasy koledníků se o vánoční době po století ozývaly nejen z kostelů, ale i na tržištích a v hospodách. Koleda totiž byla důležitým zdrojem příjmů věčně hladových žáků. Kdysi i Jan Hus zpíval na kůru, koledoval a žebral na pražských ulicích. A podle starého zvyku odevzdával výslužku starším studentům a pokorně čekal na svůj díl.

Koledníci nejčastěji  zpívali “a capella“- bez doprovodu. Až  v 19.st zpěv koledníků  doprovázela harfa, housle, klarinet nebo flétna. Koledníci zpívali česky o narození Ježíška, cestě do Betléma a královských darech, vinšovali, děkovali za koledu.

Zpívání koled je ještě jedna z tradic, která se dochovala v mnoha rodinách. U někoho se zpívá před štědrovečerní večeří, jinde po rozbalení dárků. Atˇ je to tak nebo onak, hlavní je, že se rodina sejde na chvilku na společné notě. Ona ta společná nota je důležitá nejen ve zpěvu, ale i v životě.

Pokud si chcete zazpívat koledy, nebo naučit nové, mám pro vás nabídku.

Pojdˇme to zkusit společně. A jak?  Jednoduše.

Připravila jsem pro vás 12 koled z Čech a Itálie. Každý den dám video s  1 koledou na facebook.

   Ve videu bude :

  • popis koledy,

  • na co si dát při zpěvu pozor

  • nahrávka samotné koledy.

No a aby to bylo ještě “vymakanější“ na blogu ještě najdete pdf s textem (ke stažení) a nahrávku doprovodu. Stačí se zaregistrovat.  

Jo, abych nezapomněla. Taková perlička na dortě je doprovodný nástroj… Ale to by nebylo žádné překvápko, kdybych vám hned vyzradila, který to je. Co tahle si tipnout?  

Začínáme 12.12.2016  a čekám vás na společném koledování na FB

KOUZLENÍ HLASEM A NA BLOGU.

p.s. pokud vás odrazuje myšlenka. že vy zpívat neumíte… tak na to zapomeńte. Zpívat umí každý, přečtěte si tento článek o falešnosti a pak se podívejte na videa koled a zkuste to také. Jsem si jistá, že to zvládnete:)

Martina Stecherová
Mojí vášní je zpěv a práce s hlasem. Pomáhám lidem objevovat krásu a sílu jejich hlasu ve zpěvu i v mluveném projevu. Chci jim také ukázat, že zpívat může opravdu každý. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *