JÁ ZPÍVÁM

Martina Stecherová - zpěvačka a hlasová koučka

Můj příběh

                                             Mojí vášní je zpěv a práce s hlasem.                                                   Pomáhám lidem překonat strach ze zpěvu a učím je, jak docílit zvučného a plného hlasu tak, aby ho nejen sami rádi poslouchali, ale mohli jím okouzlit i své okolí.

 

 

Vím, že zpívat může každý! Všichni máme dokonalý hlas.

Jmenuji se Martina Stecherová, jsem operní zpěvačka a hlasová koučka. Hlas a zpěv je moje vášeň. Mým posláním je nejen zpěv, ale také předávání mých pěveckých zkušeností lidem tak, aby se zpěv stal jednoduchý pro všechny.

Vytvořila jsem techniku zpěvu, která je efektivní a jednoduchá. Díky ní dosahují mí žáci úspěchů, a to poměrně rychle. Zpívání se tak stává radostí a velkým zážitkem jak pro mé žáky, tak pro jejich posluchače.

Ale než jsem se to všechno naučila, musela jsem načerpat mnoho zkušeností a najet mnoho kilometrů.

Celé roky jsem se trápila tím, že jsem neuměla zazpívat tóny tak, jak jsem si přála. Dlouhé hodiny jsem trávila cvičením, zkoušela a opravovala tóny, hledala cestu k volnému hlasu.

Tak jak to tedy bylo?

Po ukončení Konzevatoře v Českých Budějovicích jsem studovala v Salzburgu na Vysoké škole Mozarteum. To byla zajímavá, by´t krátká zkušenost. Po roce jsem odsud odešla, abych si zachovala zdravý rozum. Moje paní profesorka zpěvu mě (a nebyla jsem sama) totiž psichicky deptala hodinu co hodinu.

A právě v tomo období jsem pochopila, do jaké míry je právě psychika důležitá pro práci s hlasem a jak ''málo'' stačí k desktrukci zpěváka.

Odjela jsem tedy studovat na Konzervatoř do Milána. Tam jsem se naučila vše o italské pěvecké škole, poznala celou řadu skvělých zpěváků, naučila jsem se perfektně italsky mluvit i zpívat. Ale z pěvecké techniky, která by mi pomohla k lehkému zvučnému pevnému hlasu, jsem si moc neodnesla. Dostávalo se mi samých představ o hlase, ale žádné pořádné rady nebo systém, jak
s hlasem pracovat. Sice jsem Konzervatoř v Miláně zdárně dokončila, ale stále ještě jsem se vůbec necítila hlasově volná.

A pak to přišlo. 

Zlomový okamžik nastal při magisterském studiu v Brescie (It),Tam jsem narazila na profesorku původem z Taiwanu. To byl rok 2007 a začátek velkého pochopení, jak hlas vlastně funguje a jak s ním mám zacházet.

Naučila jsem se přesně vnímat pocity v mém těle, cvičit svaly potřebné pro zpěv. Rozlišit, které napnout a které z nich pro změnu uvolnit. Jednoduše řečeno jsem dostala od mé čínské profesorky jakýsi mechanický manuál práce s hlasem. Tedy přesně to, co mi chybělo do mé výbavy.

Náhle všechno dostalo smysl, tělo postupně odbourávalo bloky, uvolňovalo se, hlas nabýval síly a rozsahu. To mi umožnilo nevídané hlasové možnosti.

Začala jsem daleko víc experimentovat s hlasem, repertoárem. Pustila jsem se do studia staré hudby, gregoriánského chorálu a otevřel se mi svět radikální improvizace. Ta pro mě znamenala naprostou svobodu mého projevu. Bylo to absolutně odzbrojující a zároveň neuvěřitelně naplňující. 

Předávání zkušeností.

Po dokončení vysoké školy jsem přemýšlela, jak nejlépe předávat svým žákům techniku zpěvu tak, aby se neptrápili jako já a aby to zvládli rychleji.

Začala jsem tedy hledat alternativní pedagogické směry. Prošla jsem si technikou Orff-Schullwerk a Montessori pedagogikou a aplikovala je na výuku zpěvu. To byl opravdu začátek mojí nádherné práce se zpěváky, která trvá dodnes.

V průběhu let jsem obohatila pěveckou techniku o techniky seberozvoje a přidala velmi cenné informace ze studia Psychofonie.  Jde o speciální techniku, která v sobě propojuje ducha, emoce a tělo skrze hlas. Odblokovává všechny hlasové uzly a napravuje staré vzorce. Hlas totiž zásadně ovlivňuje naše psychické rozpoložení, a na druhou stranu nás informuje o našem vnitřním světě. Tím nabývá širšího rozměru a je nám nápomocen k lepšímu sebepoznání a k rozvoji sebe-vědomí.

Z těchto poznatků jsem vytvořila metodu, která hlas jemně a efektivně kultivuje a zároveň pracuje na uvolnění psychických bloků, které hlas v průběhu života zavřely, nebo ho negativně ovlivnily. Právě díky této metodě je možné najít i ten nejskrytější hlas. Uvolnit ho, rozvinout a nechat svobodně proudit.

Touto technikou už prošlo desítky studentů všech věkových kategorií a různých národností, od nezpěváků, takzvaných falešně zpívajících, až po hlasové profesionály a operní pěvce.

Na tomto webu najdete články, ebooky a výuková videa. Pevně věřím, že vám tyto nástroje, ušetří spoustu času ať už se chcete naučit zpívat, zdokonalit váš hlas pro vaší práci či zábavu, nebo si jen hlasově experimentovat.  
Pokud budete potřebovat cokoliv z mých eBooků nebo videí ještě více vysvětlit, budete potřebovat individuální školení, nebo budete mít jinou připomínku nebo nápad, napište mi, moc ráda vám pomohu.